Młode stażem zespoły muzyczne w którymś momencie trafiają na moment, w którym konieczne jest nakręcenie teledysku. Część z nich decyduje się na realizację amatorską – czyli klip kręcony we własnym zakresie, przy pomocy znajomych. Część jednak decyduje się na współpracę z profesjonalną agencją filmową i z zaskoczeniem stwierdza, że takie rozwiązanie wcale nie musi być drogie.
Jak się przygotować do kręcenia teledysku?
Pierwszym etapem jest zawsze wybór utworu przeznaczonego do wizualizacji za pomocą klipu wideo. Oprócz tego, jak bardzo go lubimy warto zwrócić uwagę na długość utworu muzycznego: kręcenie klipu do 10-cio minutowego kawałka nie jest najlepszym pomysłem – raz, że bardzo trudno jest utrzymać uwagę odbiorcy przez tak długi okres czasu, dwa – ilość pracy koniecznej do wykonania takiego teledysku jest już bardzo duża. Zdecydowanie lepiej wybrać utwory o długości mieszczącej się w zakresie od 3 do 5 minut.
Kolejnym etapem jest wybór firmy odpowiadającej za realizację wideo i przeprowadzenie „burzy mózgów” z której wyłoni się pierwsza koncepcja teledysku. Na tym etapie rozpoczyna się pracę nad scenariuszem, a następnie przygotowuje się listę koniecznych do zaangażowania osób – ewentualnych aktorów lub statystów – oraz rekwizytów. Te ostatnie najczęściej można tanio wypożyczyć w pobliskich teatrach.
Realizacja wideo
Kolejnym etapem jest właściwa realizacja wideo. Tutaj ważna jest właściwa organizacja pracy, w czym znowu pomaga wynajęcie profesjonalnej agencji filmowej, dzięki której praca na planie jest zorganizowana i przebiega według określonego harmonogramu.
Czas realizacji zależy przede wszystkim od tego jak skomplikowany będzie nagrywany teledysk i trwa od kilku godzin do nawet kilku-kilkunastu dni. Jednakże przy założeniach budżetowych rzadko czas pracy nad klipem przekracza 2-3 dni robocze.
Obróbka materiału filmowego
Najbardziej czasochłonna część powstawania teledysku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż czas spędzony na nagrywaniu materiałów jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej – większość czasu pracy realizatorzy spędzają obrabiając nagrane materiały w programach takich jak Adobe Premiere Pro czy After Effects. To tutaj też „kryją się” koszty realizacji – trudno wymagać aby wykwalifikowany realizator pracował za 15 złotych za godzinę pracy. No chyba że chcemy, aby produkowany przez nas teledysk wyglądał jak realizacje Waszki G
Przykłady niedrogich teledysków dla zespołu
Agencja filmowa AT-Vision ze śląska to jedna z firm realizujących teledyski oraz inne materiały wideo w cenach nierujnujących budżetu zleceniodawców – nie oznacza to oczywiście pracy „za darmo”, jednak pułap cenowy jest w dalszym ciągu akceptowalny dla większości artystów pragnących w jakiś sposób zdobyć rozgłos.